Sdílet: 

Muzeum klasického knihařství

Husova 24, Rožďalovice, 289 34
Aktivity, služby, zážitky
3 fotky
Zobrazit galerii
muzeum, knihařství, výstavy
O nás: 
Muzeum klasického knihařství najdete v Rožďalovicích snadno. Čeká tu na vás původní ruční knihařská dílna a starobylý dům s expozicí uměleckých knižních vazeb, vzniklých v minulém století. Prohlédnete si původní knihařské nástroje a seznámíte se zblízka s jejich používáním. V knihvazačské dílně se stále pracuje, a tak si můžete donést i nějakou knihu ke svázání či k opravě. Krásně svázané a zdobené staré knihy vás budou provázet celou expozicí. Při prohlídce projdete také domácností knihaře, zachovanou tak, jak ji používala jeho rodina za 1. republiky. Stálou expozici doplňujeme kratšími výstavami, o probíhající výstavě se dozvíte na našem webu. U nás se můžete na chvíli stát knihařem. Zkusíte si třeba zdobení desek knihy pomocí knihařských tlačítek. A budete-li se chtít zdržet déle, pak zvládnete i vazbu jednoduchého notýsku nebo celé knihy. Termín workshopu si s vámi rádi domluvíme.
Náš příběh: 

Základem muzea se stala knihařská dílna významného uměleckého knihaře Jendy Rajmana (1892-1965). Jeho jméno bylo a je v jeho oboru pojmem. Profesně začínal v roce 1918, tedy při vzniku Československa. Tato doba byla spojená s největším rozvojem české moderní knižní vazby, která dávala důraz na grafickou stránku knihy. Rajman spolupracoval s předními českými malíři, grafiky a ilustrátory, například s Maxem Švabinským, Karlem Vikem, Cyrilem Boudou.
Po Mistru Rajmanovi zůstalo v domě a dílně množství uměleckých knižních vazeb, veškeré původní knihařské vybavení, stroje a nástroje. Z nich nejzajímavější je asi velká sbírka knihařských tlačítek, jimiž se zdobily knižní desky – slepotiskem nebo zlacením. Expozici také doplňuje řada uměleckých děl – obrazů či grafik od výtvarníků, s nimiž se Mistr Rajman přátelil.
My, Rajmanovi potomci, cítíme odpovědnost za odkaz, který po něm zůstal. Od roku 2002 pracujeme na nelehkém úkolu – udržet tuto kulturní hodnotu a zpřístupnit ji veřejnosti. Dílnu jsme zpřístupnili v roce 2005, celé muzeum v roce 2015. Bylo to hodně obtížné, ale teď, bez možnosti mít otevřené muzeum ještě těžší.

Ale snad to na nás nepoznáte a budete se tu cítit jako na rodinné návštěvě. Expozicí většinou provází Rajmanův vnuk, který svůj výklad doplňuje řadou osobních vzpomínek. Od paní knihařky se vám zase dostane spousta zajímavých informací o způsobech vázání knih.
Věříme, že se vám u nás bude líbit.

Husova 24
Rožďalovice
289 34
Kontaktujte nás